A tünetek kialakulása nem csupán higiéniai tényezőkön múlik. A széklet és a vizelet keveredésekor a székletben lévő baktériumok elbontják a vizeletben található nitrogéntartalmú salakanyagokat, eközben ammónia szabadul fel, amely irritálja a bababőrt. A széklet összetételének, emésztettségének és állagának változása – például hasmenés és fogzás idején gyakori – önmagában is irritáló tényező lehet. Szintén megjelennek a pelenkakiütések olyankor, ha a baba szervezete valamilyen élelmiszert rosszul tolerál. Az okok között szerepelhet a gyakran nedves bőr, ez az izzadás vagy a fürdetés utáni nem megfelelő törölközés következménye.
A súlyosabb tüneteket sokszor a gombás fertőzések okozzák. Azonnali kezelést igényel. A popsin és környékén, azaz a pelenkával érintkező területeken jelentkező pirosodó, sebesedő, olykor nedvedző, viszkető bőrirritációt pelenkadermatitisznek nevezzük. Ez a gyakori jelenség általában a születés utáni második és negyedik hónap között tapasztalható. Ilyen esetben tanácsos gyakrabban váltani pelenkát, és amikor csak tehetjük, hagyjuk a gyermeket pelus nélkül, valamint lehetőleg tiszta pamut ruhácskákat adjunk a gyermekünkre. Fürdésnél különösen oda kell figyelni a hajlatok tisztítására és szárazra törlésére. Ha pedig indokolt – például hasmenés esetén –, napjában többször célszerű a popsi meleg vizes lemosása. A tüneteket az első kiütések megjelenésekor el kell kezdeni ápolni megfelelő popsi krémmel, elhanyagolás esetén ugyanis elfertőződhetnek és később már csak drasztikusabb beavatkozással (gyógyszeres kezelés) lehet segíteni.
A pelenka dermatitisz elsősorban tisztántartással és megfelelő bőrápolással előzhető meg vagy kezelhető. A BABÉ termékcsalád fejlesztői olyan popsik rémet állítottak elő, amely tökéletesen igazodik a babák igényeihez. Ez azt jelenti, hogy a készítmény elsősorban természetes, növényi alapú hatóanyagokat tartalmaz, mentes a tartósítószerektől, valamint az illat- és színezékanyagoktól.
Dr. Beleznay Gyöngyike szerint a baba bőrápolásának kiemelt területe a popsi ápolása. A pelenkadermatitisznek nevezett irritációt elsősorban kellő higiéniával és megfelelően zsíros, víztaszító popsik rém használatával tudjuk kivédeni, illetve kezelni. Az ilyen készítmény alkalmazásakor mindig vigyázni kell arra, hogy a krém ne kerüljön a nemi szervekre/szervekbe, mert ott súlyos problémákhoz vezethet: például hártyaképződést okozhat, vagy kitűnő táptalajul szolgálhat a baktériumoknak. Fokozottan figyeljünk a parabén tartalmú krémekre, próbáljuk meg elkerülni ezeket, amelyek károsak is lehetnek a babának!
Dánia 2011-ben betiltotta a propil- és butilparabént a 3 év alatti gyermekek számára készülő kozmetikai, tisztálkodási termékekben. A korlátozás oka ezen parabének endokrin diszruptor, azaz hormonrendszer károsító hatása. Az Európai Bizottság fogyasztóvédelemmel foglalkozó tudományos bizottsága 2010. decemberben hozta nyilvánosságra jelentését a parabének kockázatairól. Eszerint a hosszabb láncú vegyületek, mint például a propil- és butilparabén hormonális hatásúak lehetnek, míg az etil- és metilparabének – az engedélyezett koncentrációban – biztonságosak.
További hasznos információkat talál a Pezomed Kft oldalán, a Psorioderm Laboratories Kft oldalán, valamint a termékeket meg is vásárolhatja az Eventus Pharma webáruházban.
Dr Beleznay Gyöngyike
Bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos, lézerterapeuta magánorvos
Derma-Art® Bőrgyógyászati Magánklinika
Web: www.dermaart.hu, Web: www.drbeleznay.hu
E-mail: drbeleznay@dermaart.hu
4400 Nyíregyháza Dózsa György utca 60. fsz.
Telefon: +36 42 506091 Fax: +36 42 506092 Mobil: +36 30 5540848
E-mail: office@dermaart.hu
© Dr. Beleznay Gyöngyike - Minden jog fenntartva. A weboldalon található anyagok, szerzői jogvédelem alatt állnak. Felhasználásuk csak Dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyász engedélyével lehetséges. Amennyiben szeretné felhasználni a drbeleznay.hu weboldalon lévő anyagokat, úgy keresse Dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyászt. Köszönjük.
LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK: